reklam
reklam

Mediterranean 5N1K

16 yıldır korunmasaydık!..

16 yıldır korunmasaydık!..
Prof.Dr.Duran Canatan
Prof.Dr.Duran Canatan( durancanatan@gmail.com )
36.348
08 Mayıs 2019 - 18:12


Genel Bilgiler: Talasemi dünyanın önemli halk sağlığı sorunlarından birisidir. Tedavisi pahalı olmasına karşın önlenmesi mümkün olan bir kalıtsal bir kan hastalığıdır.
“Talasemi her ne kadar hastaları düzenli tedavi ve izlem ile normale yakın
bir yaşam sürsede , zor ve pahalı bir hastalıktır. Buna karşın Talasemi, toplum eğitimi, evlilik öncesi tarama ve doğum öncesi tanı testleri ile önlenebilen bir hastalıktır.”
Dünyada durum: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), talaseminin dünya genelinde
yüzde 5 sıklıkta olduğu yaklaşık 270 milyon taşıyıcı olduğu ve her yıl dünyada 300 bin hasta çocuk doğumu beklendiğini yayınlamıştır. Toplum eğitimi, taşıyıcıların taramalarla ortaya çıkarılması, taşıyıcı insanlara genetik rehberlik ve doğum öncesi tanı hizmetleri verilerek hasta çocuk doğumunu önlemek mümkün olmaktadır. Başta KKTC, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya olmak üzere diğer Akdeniz ülkelerinde talasemi sorunu büyük ölçüde çözülmüştür.
Türkiye’de durum: 30.12.1993 tarihinde, 3960 sayılı Kalıtsal Kan Hastalıkları ile Mücadele Kanunu çıkmıştır. Kanunun yayınlanmasından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Antalya, Antakya, Mersin ve Muğla’da talasemi merkezleri kurulmuştur. Bu merkezlerde hastaların tedavileri yanında tarama çalışmalarına da hız verilmiştir. 08.05.2003 tarihinde, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 33 ilde Hemoglobinopati Önleme Programı başlatılmıştır. Bu Programda riskli 33 ilde evlilik öncesi talasemi testleri yapılması planlanmıştır.
2003 yılından beri 31 ilde 47 talasemi merkezi kurulmuş olup, 2018 yılında
evlenen çiftlerin yüzde 87’si taranmıştır, böylece yeni doğan talasemi hastası da yüzde 90 azalmıştır.
Türkiye’de şu anda 6000 kayıtlı hasta vardır, son 16 yıldan beri önleme projesi olmasaydı bu sayı 10 bin olacaktı.
Antalya’ da durum: Türkiye genelinde talasemi taşıyıcılığı yüzde 2.1 iken, sahil bölgelerinde yüzde 4.3, Antalya’da sahil bölgelerinde yaşayan yerli halkında yüzde 10 sıklıkta bulunmuştur.
Bu nedenle ülkemizde ilk Talasemi Merkezi Antalya Devlet Hastanesi bünyesinde 1994 yılında kurulmuştur. Antalya bölgesinde 700 civarında hasta yaşamaktadır. Son 25 yıldan beri Talasemi önleme projesi uygulanmasaydı hasta sayısı 1500 civarında olacaktı.
8 Mayıs Dünya Talasemi Günü, Dünya Talasemi Federasyonu tarafından her yıl üyesi olan ülkelerde 19 yıldan beri değişik etkinliklerle kutlanmaktadır.
Ülkemizde 8 Mayıs 2003 tarihinde ilk defa Sağlık Bakanlığı ile beraber 10’uncu yılında “Ulusal Talasemi Önleme” projesi ile kutlanmaya başlanmıştır. 2003 yılından beri illerde değişik etkinlikler yapılmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2018 - Mediterranean Press Group. Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

buy Instagram views