reklam
reklam

Mediterranean 5N1K

Antalya’da iki profesörün büyük başarısı

Antalya’da iki profesörün büyük başarısı
36.090
28 Mayıs 2019 - 18:58

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) yine dünyanın çok konuşacağı bir projeye daha imza attı.

 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doç. Dr. Songül Sever Mutlu ve Prof. Dr. Nedim Mutlu tarafından, 10 yıllık Ar-Ge çalışmalarının ardından kuraklığa dayanıklı ‘Survivor Çim’ türü geliştirildi.

İki profesörün çalışmalarıyla geliştirilen kuraklığa dayanıklı ‘Survivor Çim’, Treet Buba Tarım ve Teknolojileri A.Ş tarafından lisans alınarak üretim için düğmeye basıldı. AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Treet Buba Tarım ve Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Bilgör’ün katılımıyla imza töreni düzenlendi.

Özellikle son yıllarda küresel ısınmayla yaşanan kuraklığa vurgu yapan Timuçin Bilgör, “Suyun her geçen gün azaldığı dünyamızda su tüketimini azaltmak için önlemler almak gerektiğinin farkındayız. Coğrafyamızın değişen koşullarına uyumlu yerli çim türlerinin geliştirilmesi için çalışan profesörlerimizi gönülden kutluyorum. Ülkemizde üretilen yabancı menşeli çim çeşitlerine karşılık kendi gen kaynaklarımızı kullanarak Akdeniz bölgesi iklim ve toprak şartları altında geliştirdikleri SURVIVOR, ilk ninvejetatif yerli çim türü olma özelliğini taşıyor” dedi.

Özellikle yaz aylarında daha az su kullanımı ile yeşil alanların devamını mümkün kılan ‘Survivor Çim’, az su ile yüksek çim kalitesini koruyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2018 - Mediterranean Press Group. Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

    buy Instagram views