reklam
reklam

Mediterranean 5N1K

Değişen Tüketici Profili Karşısında Marka

Değişen Tüketici Profili Karşısında Marka
Avatar
Alpay Tiryaki( alpaytiryaki@mediterraneanpress.com.tr )
40.766
11 Ağustos 2018 - 10:52

Marka, şirketin kurucusu tarafından sindirilmiş, insan ve değerler odaklı yapıya evrilmesi ile rasyonel faydadan çok, duygusal faydaların öne çıktığı sistemler bütünü haline gelmiştir. Bu güçlü yapının parçası olmak isteyen insanlar yer ve zaman fark etmeksizin markaların peşindedir.

alpay-tiryaki-yazar

Alpay Tiryaki

Markanın, insana, topluma ve çevreye duruşu paydaşlarını kendine bir mıknatıs gibi çekebilir. Markalar savaşının olduğu ve Endüstri 5.0’ın konuşulduğu bu dönemde, ülkemizde faaliyet gösteren markaların gerçekten bir vizyonu var mıdır?

Ülkemizde nesilden nesile aktarılmış markalar çoğunluktadır ve geçmişte yaptıklarıyla övünen, kopyala yapıştır yaparak vizyon ve misyon yazan gelenekçi marka sahipleri iş başa düştüğünde ortalıkta görünmez. Hal böyleyken, yurt dışına çıkıldığında sadece geçmişin getirdikleriyle övünme malzemesi dışında söylemimiz olamıyor. Douglas Holt’a göre, ”Marka anlayışı son kullanıcının gönüllerinde pay almakla ilgili anlayıştır; insan doğası gereği düşünen ve iletişimde olan, duygusal doygunluk aldığı zaman mutlu olabilen varlıktır. Markayı tanıtmak ve algıyı oluşturmak için sürekli iletişimde kalmak lazım.”

Globalleşen dünyada mevcut gelişmeler gösteriyor ki, artık markaların önünde manipülasyona açık olmayan ve belirli kalıplara konulamayan kitleler var. Markaların durağan, gelenekçi, inovasyon yapmadan ve sadece satışla ilgilenerek bu kitleye kendini kabul ettirmesi zor görünüyor.

iPhone 7 Red’e büyük ilgi var.

Tüketiciler artık, topluma karşı bir duruşu ve özgün bir felsefesi olan markaları tercih ediyor. Örneğin Apple firması, iPhone 7 RED ürününden elde edilen gelirle, HIV/AIDS programlarını destekleyerek bir fark yaratıyor ve AIDS’ten arınmış bir nesil yetişmesine katkıda bulunuyor. Müthiş bir sosyal sorumluluk projesi ve pazarlama politikası sentezi… Böylece hem marka değerini arttırıyor, hem de ilgili ürünün satışını.
İyi bir marka olmak için yapılacak en önemli şey, duygusal zeka ile yenilikçi ticari beceriyi iyi harmanlamak suretiyle, toplum hassasiyetlerini ve ihtiyaçlarını doğru analiz etmek olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2018 - Mediterranean Press Group. Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

buy Instagram views