reklam
reklam

Mediterranean 5N1K

‘Fatih’in bilimle yaşayışına şükredelim…’

‘Fatih’in bilimle yaşayışına şükredelim…’
Ömer Koray Ünal
Ömer Koray Ünal( omerkoray@mediterraneanpress.com.tr )
31.991
25 Temmuz 2020 - 15:03

Ayasofya Cami’de alnımız secdeye değerken Fatih’in bilimle yaşayışına şükredelim…

 

Bilimin somut bir kanıtını Ayasofya’nın ibadete açılması ile örneklendirmek istiyorum. Bu kanıtı görmek için Temmuz ayının sonuna kadar İstanbul’da sabah 03:00 ile 04:30 arası gökyüzüne bakmanız yeterli olacak.

Tabi bu yazıyı okuduktan sonra…

* * *

22 Temmuz günü Whatsapp gruplarımdan birine bir mesaj düştü. Mesaj bir video mesajıydı ve çok enteresan görüntülerle baş başa bıraktı beni…

Video, ‘Deutshe Welle Türkçe’ tarafından hazırlanmış ve İstanbul’un üzerinde beliren çok garip bir ışığı görüntülüyordu. Bu esrarengiz ışık, şehrin üzerinde zaman zaman beliriyor sonra kayboluyor ve sonra yine beliriyordu.

Tuhaf olan bu esrarengiz ışığın 86 yıl sonra İslam aleminin ibadetine açılan Ayasofya’da kılınacak ilk namazın başlamasına bir kaç gün kala İstanbul semalarında belirmesi…

* * *

Bu ışığın Ayasofya ile ilgisi 1453 senesine uzanabilir.

1453 yılının o Mayıs ayına gidelim. Fetihle sonlanan o mayıs ayına…

Hristiyan aleminin keskin kılıcı Bizans’ın son kalesi Konstantinapolis… XI. Konstantin ölümle sonlanacak hüküm günlerinin sonlarında hep bir umut Haçlılar’ın donanmasını bekliyor. Gözü Karadeniz’de. Cenevizliler’den gelecek destek bir gelse, Osmanlı Sultanı II. Mehmet’in bu kuşatmasını da önceki Osmanlı kuşatmalarında olduğu gibi püskürtebileceklerine inancı tam. Ne de olsa Ayasofya’nın kutsadığı bir şehir Konstantinopolis. Meryem Ana’nın bu şehri koruduğa inanılıyor.

Bugün yıkılmaya yüz tutmuş, o dönemin geçilmez, meşhur Konstantinopol Surlarına güveniyor XI. Konstantin. Şehirde korku ve telaş hakim. Ayasofya’nın papazları bu surlar üzerinde geziniyorlar sürekli… Papazlar sürekli surları ve onu koruyan paralı Ceneviz askerlerini kutsuyorlar. Amaçları bu kutsal toprakların korunmasında Tanrı’nın yardımını yanlarına almak…

Aynı zamanda II. Mehmet de Tanrı’nın yardımını istiyor; İslam peygamberi Hz. Muhammed tarafından vaadedilmiş İstanbul’u almak için varını yoğunu ortaya koyuyordu. XI. Konstantin ile II. Mehmet arasında bir fark vardı. Maddi imkanları tabii ki kıyas kabul etmezdi ama Sultan Mehmet bilime inanıyordu. Fiziği ve matematiği kuşatmada kullandı.

Konstantinopolis’in kutsal surlarını, bilimi kullanarak sarstı. O dönemde hiçbir insan evladının yıkma hayali bile kuramadığı bu devasa taş yığınını ‘şahin top’u ile sarstı. Hem de öyle bir sarstı ki fetih bittiğinde Avrupa’daki derebeyliklerinin de sonunu getirecek bir depremin en güçlü tetikleyicisi oldu bu sarsıntı.

Sultan II. Mehmet bilime inanıyordu. Kuşatma ile ilgili Osmanlı’daki din adamlarının adını duydunuz mu hiç? “Şu hoca çok dua etti de kuşattık” diye?

Hayır.

Sultan Mehmet yine bilim ile şu an bile bir çoğumuzun hayal edemeyeceği bir iş yaptı. Planı kendi çizdiği gemilerini karadan, Galata’nın arkasından Haliç’e indirdi. Bu fizik olmadan, matematik olmadan yapılacak iş değildir. Konstantinopolis’teki din adamlarının yaptığı gibi tek başına dua etmek olmaz.

24 Temmuz’da Ayasofya’da kılınacak namaz öncesi o ışık geri mi geldi?

Surların içinde Ayasofya’da bir korku ve telaş hakimdi. Din insanları her yerde dua ediyor ve kutsal Ordu’yu sürekli kutsuyorlardı.

Ta ki o geceye kadar.

İstanbul’un üzerinde bir ışık belirmişti. Gece olunca Ayasofya’dan göğe yükseldiği söylenen bir ışıktı bu ve tarih 28 Mayıs 1453’tü.

Halk dehşete kapıldı. Neydi bu?

Bir söylenti yayıldı. Bu ışık Ayasofya’dan Konstantinopolis semalarına yükselmişti. Bu Meryem Ana’nın ruhuydu ve Ayasofya’yı terk etmişti. Şehri her ne olursa olsun koruyacağı düşünülen bu kutsal ruh artık yoktu. Bir ışıkla belirmiş ve yok olmuştu. Artık şehir savunmasızdı. O gecenin sabahına kadar bu bilgi tüm Konstantinopolis’te kulaktan kulağa yayıldı. Tüm şehrin ve ordunun umutları sona erdi; savunmaları düştü.

Tanrı artık yanlarında değildi.’

* * *

86 yıl sonra Ayasofya’da kılınacak namaz öncesi İstanbul semalarındaki bu ışık neyin nesi?

22 Temmuz 2020’de Deutsche Welle’nin haberinde verdiği bu ışık 6 bin700 yıl sonra tekrar gelecekmiş ve İstanbul’dan görülecekmiş.

 

 

Nereden biliyorum bu bilgiyi? NASA açıklamış… NASA kim? Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi. Ne yapıyor bu NASA? Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te yaptığı şeyi yapıyor. Bilimi kullanıyor.

İstanbul’da Ayasofya’nın ibadete açılacağı dönemde gökte beliren ışık, bir kuyruklu yıldız. Bu kuyruklu yıldız dünyamıza çok yakın geçtiği için bizler onu görebiliyoruz. NASA, Mart ayında bunun olacağını hesaplamış ve insanlığa duyurmuş. Bu kuyruklu yıldıza bir de isim takmış üstelik: NeoWise. Türkçesi ‘yenibilge’.

* * *

2020 yılında bu ışığı Konstantin’in Bizansı’ndaki halk gibi yorumlayan yok değil Türkiye’de. Bizim arzumuz, bu ışığa Fatih Sultan Mehmet’in Osmanlı’sındaki bakış açısı ile bakabilmekte…

Yani bilim ile…

Ömer Koray Ünal

Temmuz 2020/Bonn

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2018 - Mediterranean Press Group. Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

buy Instagram views