reklam
reklam

Mediterranean 5N1K

Uzman Dr. Müberra Kılıç yazdı: İyi düşün iyi olsun!

Uzman Dr. Müberra Kılıç yazdı: İyi düşün iyi olsun!
Dr. Müberra Kılıç
Dr. Müberra Kılıç( drmuberrakilic@gmail.com )
38.402
24 Aralık 2018 - 21:22

İyi düşünmek, iyi şeyler hayal etmek, iyiye odaklanmak, iyinin gerçekleşmesi için olumlu duyguları ve yaşamı besleyen çekirdek inançtır. Yaşamda iyi ve kötü, güzel ve çirkin, gündüz ve gece, aydınlık ve karanlık… birçok zıtlık bir arada ve bütünün bir parçası olarak var olmaktadır. Düşünceler de çok değişik mahalleriyle zihnimizin bir ürünü olarak bilişsel dünyamızda yer almaktadır. 

Düşünce şeklimizi nasıl belirliyoruz? Bunu hiç düşündünüz mü?

Her insan, doğuştan sahip olduğu bireysel özelliklerinin yanı sıra çevresindeki insanların düşünce modelinden etkilenir. Ağırlıklı olarak iyiyi düşünme ya da kötüyü düşünme gibi bir eğilimi zaman içinde “Üzüm üzüme baka baka kararır” misali doğallıkla belirir.

Bir çocuğun yetiştiği çevre faktörü, o ortamdaki insanların algıları, düşünce modelleri ve birbiriyle kurdukları iletişim biçimi, değerleri, gelenek ve göreneklerinin tümü çocuğun toplam yaşam kalitesinin oluşmasında önemli bir yer tutar. Olumsuz düşünmek, öğrenilmiş bir alışkanlık olup, olumlu hedeflerine ulaşmak isteyenler, yeni bir dil öğrenmenin ihtiyacını fark edip, bir seçim yapmak durumunda kalırlar: “İyi düşünmeyi öğrenmek” İyi düşünmek neden bu kadar önemlidir?

Kişinin sağlığı, mutluluğu, başarısı ve yaşamdan hoşnut olması vb. hepsi düşüncelerinin kalitesiyle ilgilidir. Olumlu düşünce, kaliteli düşünce modelidir, zihinsel kaliteyi artırarak, yaşamsal durumları da etkilemektedir. Hepimizin bildiği bir Atasözü vardır: Aklına gelen, başına gelir!                                                                                                    

Düşüncelerin duyguları, duyguların da davranışları etkileyen küçük enerji titreşimleri olduğu bilinen bir gerçekliktir. Yaşam alanlarımızda (sağlık, başarı, mutluluk v.b) hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için, öncelikle düşüncemizin ve niyetimizin olumlu (iyi, pozitif) olması gerekir. 

Olumlu düşünmek, öğrenilebilir bir beceridir!                                                 Yaşamdaki birçok olumsuzluğa rağmen “İyiyi düşünebilmeyi seçmek” gerçekten de bir beceri ister. Diğer tüm becerilerde olduğu gibi bu beceri de duygu ve düşüncelerin birlikteliği esastır. Her şeyin düşüncede başladığı bilinen bir gerçektir. Düşünce, enerjinin soyut halidir. Somut gerçeklik haline gelebilmesi ise bazı koşullara bağlıdır, tıpkı suyun buharlaşabilmesi için kaynaması gerektiği gibi…

Düşüncenin yaşantıya olumlu yansıması, bir dizi çalışma ve süreç gerektirir. Toplam kalite yönetiminde olduğu gibi, sistemin bütünsel bir yapısı ve işleyişi vardır. Bireyin kendisi ile ilgili düşünce ve duygularının farkındalığı bu yapının kilit noktasıdır. İstek, merak, öğrenme, inanç, sabır ve kararlılık ise diğer bazı bileşenleri. Bu süreçte hepsi birlikte kol-kola yol almalıdır.

Düşünceler için çekim yasası; “benzer benzeri çeker” şeklinde işleyen evrensel bir yasadır. İster iyiyi, ister kötüyü, hangisini düşünür ve inanırsanız yaşamınıza onu çekersiniz. Bu yasalar, bireyden bağımsız işlemeye devam eder, tıpkı yerçekimi yasası gibi.

Yeni yılda iyi düşünelim, iyi olsun!

Hoş gelsin 2019; sağlık, barış, huzur, başarı, mutlulukla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2018 - Mediterranean Press Group. Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

buy Instagram views