reklam
reklam

Mediterranean 5N1K

Yazıklar olsun hepimize…

Yazıklar olsun hepimize…
Avatar
Alper Beyaz( abeyaz@mediterraneanpress.com.tr )
35.884
29 Nisan 2019 - 1:41

Nasıl söze başlasam bilemiyorum. Turizm ve turizmden gelen gelirden söze başlasak mı ne dersiniz? Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu geçen sene rekorlar kıran Antalya’da 2019 yılında da hedefleri tutturmak için yola çıktıklarını açıklamıştı.

Aslında hedeflerimizin olması çok güzel değil mi? Ama bu hedeflerin peşinde giderken, Antalya’nın kent algoritmasını ve doğal yapısını da göz önünde bulundurmakta fayda var sanırım. Bakın Antalya’nın turizmde dikkat çeken en önemli değeri kültür ve tarih olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Bu kent tarihte ilk uygarlıklara ve daha nicelerine tanıklık eden bir kent… O nedenle bunu korumak ve kollamak sadece Antalya’da yaşayanların değil; tüm Türkiye’nin borcudur.

Hepimizin bir dostumuzla buluşacağımız zaman en kolay çağrı yaptığımız bir adres var ki; o da Hadrianus Kapısı‘dır. (Bu kapı, 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’yı ziyareti sırasında, ona hitaben yapılmıştır.)

Ehh; böyle bir değeri olan kapının bugün otlar ve ağaç köklerinin saldırısına uğramış olması gerçekten çok üzücü. Biz elimizdeki değerleri neden koruyamıyoruz; anlamış değilim. Bu tarihi doku başka bir ülkenin elinde olsa böylesi vahşice mi yok edilir anlamakta zorlanıyorum. Hadrianus Kapısı’nın tarihi anlatan (Sanki inadına kırılsın ve rezil olalım şeklinde camdan yapılmış) açıklayıcı tabelası bugün kırık ve yerle bir. Üstelik ayakta kalsın diye de arkasına bir kaya parçası konmuş.

Yazıklar olsun hepimize… Bugün milyonları ağırlıyoruz diyerek keyiflendiğimiz bir kentte bu ve bunun gibi manzaralar anlatmakla bitmiyor. Arkeologların değil; inşaat usta-çırakların restorasyonlarda çalıştığı ve dünyayı kendimize güldürdüğümüz bir Aspendos mermeri faciasından sonra; ‘Bu Türkler ne yapıyor?’ dediklerini duyar gibiyim…

Bakın hala daha Hadrianus Kapısı’ndan insanların geçişiyle yaşattığımız deformasyonu bile çözemiyoruz. Cam köprü hikayesini hatırlarsınız!..

Ne olacak peki? Kapıyı geçtikten sonra hemen sağ tarafta duran taş yığınlarına ne demeli peki!.. Yıllar geçti sayın yöneticiler; yıllar… Ya Kaleiçi’nde yürümeye başladığınızda peki… Sağlı, sollu o canım eski yapıların restorasyonu peki… Gerçekten anlayamıyorum. Tarihi yapıda klima borusu delerek geçireni mi bulursunuz; yoksa klimanın dış ünitesini reklam tabelasını asanı mı? Ya da bu eski evleri tüm formundan uzak mekan yapan işletmeler…

Hani ayağımıza kurşun sıkmak bu olsa gerek değil mi?

Kaleiçi’nde sorumlu olan kişi/kurumların artık ortaya çıkmaları şart. Aksi takdirde yakında konuşacağımız bir tarihi Kaleiçi semti olmayacak. Yoksa Muratpaşa Belediyesi’nin yaptığı tarihi Kaleiçi maketine bakar dururuz yıllarca… Haa bir de Sayın Belediye Başkanı Ümit Uysal‘a sormak isterim; fuarlara katıldığınız bu maket evlerden Kaleiçi’nde birebir kaç tane var çok merak ediyorum… Ve bugün o otların sardığı, kırık tanıtım tabelasıyla Hadrianus Kapısı bizim gururumuz olabilecek mi?

Bakın Fransa’da Notre Dame Katedrali’nde yaşanan yangının ardından bu tarihi yapının inşaası için para toplanması bile gerçekten ülkelerin tarihlerine verdikleri önemi ne kadar ortaya koyduklarının kanıtı… Biz daha Kaleiçi’nde yanan evleri bazı yasal mevzuatlar nedeniyle bile onaramıyoruz.

Bir de tabelada Hadrianus yazıyor; kapı girişinde de Hadrian… Hangisi doğru Allah aşkına… Tarihçilere göre imparatorun adı Publius Aelius Traianus Hadrianus… Eee artık doğru ne ise olsa iyi olacak… Ben karar veremedim; ama tarihçiler doğru söylüyor gibi.

Böyle giderse gerçekten Kaleiçi için çok az zaman kaldı… Hadi çok geç olmadan ve Kaleiçi’ni Aspendos mermerine dönüşmeden kurtaralım artık!..

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2018 - Mediterranean Press Group. Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

    buy Instagram views