reklam
reklam

Mediterranean 5N1K

Yeni bir şeyler söylemek lazım ama kime?

Yeni bir şeyler söylemek lazım ama kime?
Avatar
Prof. Dr. Ali Murat Vural( avural@mediterraneanpress.com.tr )
38.508
08 Ağustos 2018 - 10:09

İşte yeni bir iletişim ortamı daha. Eskilerden değil, eskisi gibi değil. Beyaz, yeni ve güçlü. En azından angajmanları yok, bagajı temiz. Samimiyet, emek, çaba, bilgi, deneyim birarada yola çıkınca, artık yeni bir şeyler yapmak, yeni bir şeyler söylemek gerekiyor hakikaten. Böyle bir zemin oluşmuşsa, orada yazmayıp, bilgiyi paylaşmayıp ne yapacaksın? Hadi başlayalım o zaman.

Belki bir çırpıda söylendiği, üstelik çok sık ve herkes tarafından dile getirildiği için pek kıyaslama şansı ya da tam olarak algılama ve anlama fırsatı olmuyor. Ancak, eğer dünya tarihinin bilinen yaşamsal döngüleri, bilginin üretilme ve tüketilme düzeyi, günlük yaşam biçimleri, duygu ve düşünce tarzları iyi ve derinlikli bir şekilde sabırla incelenirse, o zaman bugün yaşanan değişimin hızı hakkında anlamlı bir bilgiye sahip olmak mümkün olabiliyior.

İşte o bilgiye sahip olununca da bugün yaşanan değişimin hızı karşısında dehşete düşmemek mümkün değil. Ne var ki içine düşülen dehşeti, şaşkınlığı bir kenara bırakıp düşünmek ve bilinenleri, yapılanları, yöntemleri yeniden gözden geçirmek gerekiyor.

Tamam, hayat günlük rutininde ve kendi halinde yürüyüp gidiyor olabilir pekçok kişi için. Doğrudur, çünkü hayat devam ediyor. Ancak insana dair pekçok şey hızla değiştiği gibi, görüyoruz işte, dünya da değişiyor. Yani, esas olan ömrün yol alması değil, değişenleri görmek.

Bu denli büyük değişimlerin yaşandığı, bilginin herkese her kanaldan açıldığı, öğrenmenin bu kadar kolay, ucuz ve hızlı olduğu, biraz zorlamayla herkesin herşeye erişebildiği bir dönemde, yepyeni bir bakış, değerlendirme, yorumlama, önemseme biçimlerine erişmiş bir nesil hızla çoğalırken, o eski yöntemlerle, o eski dille, davranışlarla, muhabbetlerle yol almak, ikna etmek, iş yapmak, mal satmak, ideoloji geliştirmek mümkün olabilir mi? Asla.

Sadece son 25 yıla bir bakın, sonra bir düşünün bakalım neler değişmiş. Hal böyleyken, eski yöntemle, o zaten herkesin çok iyi bildiği şeyleri, yeni bir şey yapıyor, yeni bir şey söylüyormuş gibi ortaya koyma sahteciliğinden bir an önce vazgeçmek gerekiyor zira zaten bunu böyle yapanların hepsi diskalifiye oluyor.

Yenilerin anlayışıyla, hızıyla, düşünce biçimleriyle, duygularıyla, eski kafada, eski yöntemlerle inat edip yürüyen ne okul, ne üniversite, ne iş, ne hukuk, ne güvenlik, ne siyaset dünyası başa çıkamaz.

Herşey değişip, herşey baş döndürücü bir hızla tüketilirken, sizin sözünüzün, anlayışınızın hiç dokunulmadan baş köşede özenle ve sadakatle saklandığını mı sanıyorsunuz? Eyvah, eyvah.

Yeni ve de pek kıymetli, pek anlamlı, çok da emek verilmiş bu iletişim platformunun kurucusu olan eski ama çok kıymetli öğrencim, artık dostum Alper, “hadi hocam yaz bize de” demeseydi, başdöndürücü bir hızla devam eden günlük hayat ritmi içinde biran durup, yazamazdım.

Bu nedenle bu güzel platformun ilk yazısını bitirirken şunu bir kenara büyük bir not olarak düşmenizi rica edebilir miyim? Şekil şartlarına dayalı herşey, diğer bütün unsurlardan çok daha hızlı tükeniyor, bilesiniz. Bu bir bilimsel saptamadır, kişisel bir hissin ifadesi değil. Dolayısıyla, şekli öne çıkartan “öyle mi yapsam, böyle mi dursam, şöyle mi davransam?” gibi nasıla dair olanlar değil, ne söylediğiniz önemli ve kıymetli. Bir adım daha ileri giderseniz ki gitmeniz gerekiyor, işte o zaman da bu söylediğinizi kime söylediğiniz, bugünün temel meselesini oluşturuyor.

İlk yazı ya, doğal olarak biraz uzun oldu. Hep böyle olmayacak, endişeye, sıkılmaya gerek yok.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2018 - Mediterranean Press Group. Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

buy Instagram views